Vývin každodennej potrebnosti – Peňaženky

Peňaženka. Vec, ktorú má dnes každý. Máme v nej peniaze, dôležité doklady či  karty. Všetko čo potrebujeme mať stále pri sebe. Je malá, spratná a často slúži aj ako módny doplnok. Ako však vyzerali peňaženky v minulosti? Na čo všetko sa používali a dajú sa vôbec vtedajšie peňaženky peňaženkami nazývať?

Už antickí bojovníci potrebovali mať časť svojho majetku so sebou. Keďže boli často na cestách, zhotovili si praktické vrecúška z ľahko opracovanej kože, v ktorých nosievali svoje imanie a jedlo. Aby im mince nevypadli, vrecúško stiahli tenkou šnúrkou. Takéto šikovné mešteky sa začali používať bežne. Pre dámy bol však vzhľad ťažkých kožených mešcov nie príliš príťažlivý. Preto si začali šiť ľahké ľanové vrecúška ozdobené rôznymi výšivkami.

mes                                                                                                         zdroj: google.com

Ako sa však peniaze vyvíjali, nástupom papierových peňazí sa zákonite museli zmeniť aj peňaženky. Aby sa jemné papierové peniaze nepoškodili a neznehodnotili, začali sa zhotovovať  kožené púzdra, podobné dnešným listovým kabelkám. Španielski obchodníci si v nich okrem dokumentov a peňazí nosili aj veci, ktoré potrebovali ku fajčeniu ako napríklad tabak, kresací kameň či rôzne sušené bylinky. Do 18. storočia sa tieto púzdrové peňaženky rozšírili do celej Európy a neskôr aj do Ameriky.

historpen
zdroj: google.com

Ďalej sa dizajn peňaženiek menil len minimálne. Moderná peňaženka tak ako ju poznáme dnes, teda s priehradkami na mince, bankovky a doklady, zažiarila až okolo roku 1950 po boku Hollywoodskych  hviezd ako je Marilyn Monroe či Audrey Hepburn, ktoré mnoho žien inšpirovali, aby sa na svoju peňaženku začali pozerať ako na módny doplnok.

V 70.-tych rokoch sa začal používať suchý zips takmer všade a preto ani peňaženky nemohli byť výnimkou. Túto zmenu však v roku 1996 zatienila firma All-Ett. Vyrobila peňaženku s polovičnými rozmermi ako bežne dostupné kúsky. Zaslúžil sa o to nástup kreditných kariet s trendom šetrenia miesta a dokonalým prehľadom o financiách.

Dnes si môžete vybrať z množstva tvarov, farieb či materiálov. Ak hľadáte dokonalú peňaženku, podľa svojich predstáv  a ideálov, určite sa vám to podarí.  Všetko záleží na vašom vkuse a preferenciách. Nezabúdajte však, že peňaženka by mala byť nielen praktická a účelná ale mala by vyjadrovať aj vás samých.