Vegánska koža vyrobená z ananásu?

Vo svete sa šíri vlna PVC oblečenia a kože z plastických vlákien (tzv. pleather). Počuli ste však už o koži vyrobenej z ananásu? Nie je to žart. Piñatex našiel spôsob ako využiť odpad z tohto tropického ovocia a premenil ho na módnu, trvanlivú a biologicky rozložiteľnú kožu. Kľúčom k tomuto zázraku je špeciálne spracovávanie ananásových listov. Vlákna z listov sú následne transformované do rôznych textílií napodobňujúcich najžiadanejšiu módu.
Španielska dizajnérka Carmen Hijos sa na svojej pracovnej ceste na Filipínach nechala inšpirovať tamojšími ženami. Vyrábali tradičné odevy a košele práve z vláken ananásových listov. Zaujalo ju to natoľko, že na týchto textíliách založila svoj 5-ročný výskum. Ten viedol k jedinečnej výrobe a založeniu značky Piñatex.

 

carmen-hijosa

www.collectively.org

Pokiaľ Vám pravá koža „nevonia“, veganska koža je skvelou alternatívou. Na jej výrobu nie sú využívané zvieratá. Ani ako zdroj suroviny, ani ako pracovná sila. Každý jeden doplnok vyrobený z tohto druhu kože je biologicky rozložiteľný s možnosťou kompostovať sa. Zo spracovávania listov vzniká biomasa, ktorá môže byť použitá alebo predávaná ako hnojivo. Čo znamená aj príjem pre pracovníkov. Takisto, celý proces pestovania, zberu a spracovávania listov je možný vykonávať priamo na plantážach. Tým je zabezpečená práca a ďalší príjem pre miestnych obyvateľov.

 

koza-vyrobena-z-ananasu

www.ananas-anam.com

Výrobky z ananásovej kože na slovenskom trhu a žiaľ ani v našom e-shope tak skoro asi nenájdete, určite je to ale mimoriadne inšpirujúci a zaujímavý materiál, ktorý by bolo skvelé raz otestovať „na vlastnej koži“. Minimálne, aspoň ako vonia. Myslíte, že po ananáse? 😉