Predkovia Vašej kabelky

Kabelka je jednou z vecí, na ktoré si ženy najčastejšie potrpia. Či už ide o športovú, spoločenskú alebo business kabelku, vždy je plná potrebných vecí. Vlastne aj tých menej potrebných. A aj úplne nepotrebných, ktoré kabelku len bezvýznamne zapĺňajú. Vždy sme však na tom o dosť lepšie ako jedna nemenovaná košická podnikateľka, ktorá vo svojich kabelkách nosí pokrčený papier. Nech už je to z akéhokoľvek dôvodu 😉 Ako však kabelky vznikli? Ako vyzerali v minulosti? Nosili ľudia vôbec nejaké kabelky? Poďme sa na to pozrieť…

Predpokladá sa, že prví predchodcovia kabeliek boli vyrobení z lístia a dreva. Neskôr boli v egyptských hieroglyfoch nájdené zmienky o vakoch alebo batožine, ktorá sa nosila obviazaná okolo pása. Čo je však najzaujímavejšie, tieto „pra-pra-kabelky“ nosievali výhradne muži.

V stredoveku, približne v 14. storočí, si už po nádvoriach s kabelkami hrdo vykračovali aj ženy. Buď si ich pripevnili na opasok, schovali do volánov naberaných sukní alebo ich mali prevesené cez plece. Všetko záviselo od práve aktuálnej módy. Tieto staroveké „pra-kabelky“ mali tvar väčších mešcov. Neskôr, okolo 18. storočia, sa kabelky začali vyrábať z drahých látok a zdobili sa perlami či drahými kameňmi.  To, ako kabelka vyzerala, prezrádzalo, z ako veľmi bohatej rodiny človek pochádza.

V 19. storočí prišli do módy kabelky zo sieťoviny, brokátu a koráliek. Kabelka taktiež začala nadobúdať tvar väčších rozmerov ako dovtedy a začala slúžiť na podobné účely ako dnes. Rovnako, každá dáma vlastnila viacero kabeliek na rôzne príležitosti. Traduje sa, že práve v tomto období sa vyvinuli večerné a plesové kabelky. Kabelka, ako praktický doplnok žien, začala mať čoraz väčší význam.

Použitie rozmanitých materiálov, farieb a tvarov zabezpečil v 20. storočí rozšírenie kabeliek medzi ženy vo všetkých vrstvách. O vtedajší vzhľad kabeliek sa podpísalo aj objavenie Tutanchamonovej hrobky. Kabelky tak znovu ožili egyptskými vzormi. Ďalšie roky boli ovplyvnené vojnou, kedy sa materiály ako koža, rôzne kovy a zipsy, vo veľkom využívali na vojenské účely. Vtedy sa dizajnéri začali inšpirovať materiálmi ako je plast alebo drevo.

hist kab

Zdroj: google.com

50-te roky priniesli dodnes známe dizajnérske značky ako Chanel, Louis Vuitton alebo Hermes. Kabelky, vlastného návrhu aj výroby, ktoré ovládli trh a držia sa na špici až dodnes. Ako to bude s kabelkami na trhu naďalej, nikto presne nevie. S týmito veľkými značkami vyjadrujúcimi kvalitu,  prišli na trh aj fake-ové výrobky, ktoré permanentne zaplavujú trh svojou lacnotou. A prečo nekupovať fake-ové výrobky, si môžete prečítať v našom ďalšom článku.

chan

Zdroj: wanda.atlas.sk