Ako sa starať o kabelku

Zdroj: vaishrecipes.blogspot.sk

Zdroj: vaishrecipes.blogspot.sk

Každá dáma si želá, aby jej kabelka zostala rovnaká, ako keď si ju kúpila. Preto, ak chcete udržať svoju kabelku fit, mali by ste sa o ňu vedieť správne postarať. Skúšali ste to ale kabelka vyzerala horšie ako predtým, než ste ju začali čistiť? Prečítajte si, čo ste mohli urobiť lepšie.


mat-syntSyntetická useň (ekologická koža)

Výrobky z ekologickej kože sú menej náročné na údržbu ako prírodné materiály. Kabelky jednoducho ošetríte vodou s kvapkou saponátu a potom vytriete handričkou do sucha. Kabelky neperte! Tiež by ste ich nemali sušiť na radiátore alebo na priamom slnku. Pri čistení nepoužívajte agresívne chemikálie, ako sú rôzne rozpúšťadlá a riedidlá a taktiež sa vyvarujte krémom a leštidlám. Ak náhodou vaša kabelka zmokne a je premočená, vložte do nej novinový papier a nechajte ju uschnúť pri izbovej teplote.


mat-textilTextilné materiály

Textil očistite zľahka silónovou kefkou alebo veľmi opatrne vlhkou handričkou. Existujú aj špeciálne čistiace spreje na textil, ktorými sa vám podarí odstrániť mastné škvrny. V  žiadnom prípade kabelky z textilu neperte! Zabráňte premočeniu výrobkov až dovnútra, hlavne pri spoločenských kabelkách a pod., aby nedošlo k farebným zmenám a rôznym škvrnám od vody. A ak sa vám náhodou stane, že na vašej kabelke zostal nepekný fľak, kabelku navlhčite parou (pomôže žehlička s touto funkciou) a nechajte ju uschnúť pri izbovej teplote.


mat-usenUseň (kožené produkty)

Koža alebo useň, je prírodný materiál, ktorý neustále pracuje. Vďaka pórom dýcha ale taktiež nasáva nečistoty, vlhkosť, prach a mastnotu. Po spracovaní je useň pevná, pružná a dobre drží tvar. Ak je však vystavený nadmernému zaťaženiu a lebo vysokej vlhkosti, má sklony k deformácii. Kabelka môže byť vyrobená z rôznych druhov usní. Dôležitá je však povrchová úprava:


HLADKÁ USEŇ
– má jemne štruktúrovaný povrch s malými pórmi, ktorý môže byť spracovaný v matnom alebo lesklom prevedení – prírodná koža kabeliek si vyžaduje pravidelné ošetrovanie a starostlivosť. Nesmú sa však používať žiadne agresívne roztoky. Existuje celý rad prípravkov na ošetrovanie prírodnej kože, ktoré sú na to určené a vašu kabelku nepoškodia. Mali by ste však pamätať na to, že aj prílišné ošetrovanie, tak ako jeho zanedbanie, môže kabelke uškodiť, pretože koža (tak ako naša pokožka) má jemnú ochrannú vrstvu.


LAKOVANÁ USEŇ
– useň s hladkým a vysoko lesklým povrchom, ktorý je dosiahnutý lakovou úpravou usne. Jej povrch je veľmi chúlostivý na mechanické poškodenie, chemické vplyvy, premočenie a mráz. Lak si vyžaduje mimoriadnu starostlivosť. Lakované kabelky nie je vhodné čistiť obyčajným krémom na obuv, pretože lakovaná vrstva sa môže stať matnou. Na vašu kabelku by ste mali používať LEN špeciálne kvapaliny, určené pre laky. Tieto kvapaliny sú na vodnej báze, šetrne zvlhčujú povrch a zachovávajú jeho lesklý vzhľad.


SEMIŠ, VELÚR, NUBUK

Nubuk – je useň brúsená po líci. Tento druh usne necháva i po veľmi jemnom kontakte prstov alebo iných predmetov na líci stopy odstrániteľné ďalším pretrením alebo prekefovaním,

Velúr („semiš“) – je useň brúsená po rube, vlas zostáva na povrchu, ľudový názov je semiš. Je menej náchylný na poškodenie než nubuk. Na začiatku používania sa semiš môže sfarbovať, čo je pre takúto kožu prirodzené. Drobné sfarbujúce častice semišu sa postupne stratia. Mali by ste si však v tejto fáze dať väčší pozor na svoje oblečenie. Pri kontakte so svetlým odevom, ho semiš môže zafarbiť.

Na ošetrovanie nubuka je určená špeciálna gumená kefka, podobná ako na semiš. Tieto materiály sa boja vody a preto je ich lepšie ošetrovať špeciálnymi aerosólmi.


EXOTICKÁ KOŽA – pštrosia, krokodília…

Exotická koža si vyžaduje veľmi opatrné ošetrovanie. Keďže je jej povrch nerovnomerný, do jej priehlbiniek sa môže dostať prach a špina. Takéto usadeniny vyčistíme najlepšie suchou handričkou. Je potrebné zabrániť premoknutiu. Povinnosťou hrdej majiteľky takéhoto druhu kabelky je používanie špeciálnych prípravkov pre príslušné druhy kože.


SKLADOVANIE

Kabelku pred uskladnením dôkladne vyčistite od všetkých nečistôt, dobre vysušte a prevetrajte.

Ak kabelku dlhšie nepoužívate, vložte do nej papier aby ste zabránili strate tvaru.

Vhodné je skladovať kabelku v špeciálnom vrecku z tkaniny prepúšťajúcej vzduch. Neodporúča sa zabaliť kabelku do polyetylenového vrecka (do „sáčku“), pretože koža potrebuje prívod vzduchu. Lacnejšou alternatívou je zabaliť kabelku do papiera a uložiť ju do kartónovej škatule.

Kožené kabelky by ste mali skladovať na suchom, chladnom mieste, kam nepreniká slnečné svetlo. Farba na kožených výrobkoch je citlivá na svetlo a pôsobením slnečných lúčov môže vyblednúť. V blízkosti vykurovacích telies sa koža rýchlo ničí a deformuje. Kabelku nekrčte, neskladajte napoly ani nestláčajte! Dbajte na to, aby ste ju uskladnili na miesto, kde bude mať dostatočný priestor. V žiadnom prípade na ňu neukladajte ďalšie veci alebo kabelky.


TRIKY

  • Ak sa kabelka premočí, často na nej ostávajú nepekné škvrny. Navlhčite ju jemným rozpra šovačom a nechajte vyschnúť pri izbovej teplote. Potom ju vyutierajte hubkou a nakrémujte v odtieni kabelky.
  •  Škvrny od pera odstránite vatou namočenou v roztoku vody a liehu v pomere 1:1.
  •  Mastné škvrny zmiznú, keď ich posypete magnezitom alebo kriedovým prachom. Po kiaľ sú ešte čerstvé a nestihli sa dlhodobo vpiť do materiálu, mali by zmiznúť do 24 hodín.
  •  Kabelku zafarbenú od oblečenia opatrne vyčistíte lakom na vlasy. Zachádzajte s ním však opatrne aby ste zachovali farbu. Odporúčanie – urobte si najprv test na malom kúsku kabelky, ktorý nie je bežne vidieť.

 

PRAVIDLÁ A POVINNOSTI

1)   Je dôležité impregnovať, vyživovať a udržiavať kabelku v čistote

2)   Zabráňte kontaktu kožených kabeliek s parfumami

3)   Kabelky nikdy neperte. Ani tie textilné

4)   Zabráňte premočeniu

5)   Sušte zavesené za uši voľne v priestore

6)   Nepoužívajte krémy a prípravky na obuv

7)   Dbajte na povolenú nosnosť kabelky a nepreťažujte ju. Kabelka nie je určená na rodinné nákupy ani na školské knihy.

 

Malá pomôcka :

0,5 kg – spoločenské kabelky, peňaženky

1 kg – kabelky, kabely

2 kg – plážové kabely, detské vaky

5 kg – pracovné kabely, aktovky

10 kg – cestovné a športové tašky